O zespole

Zespół Open Blues zadebiutował na polskiej scenie bluesowej w 2010r., jednak nasza historia zaczęła się już dwa lata wcześniej w Toruniu. W skład Open Blues wchodzi pięciu muzyków związanych z Nocną Zmianą Bluesa, Ireną Jarocką, Banaszak & the Best, Justyną Steczkowską, Sławkiem Uniatowskim, Teatrem im. Wilama Horzycy w Toruniu, zespołem Strusie 4, Side Effect , czy grupą Tortilla. To, co nas łączy, to przede wszystkim pasja. Gramy własne utwory,  standardy bluesowe, rythm’n’bluesowe, rock’n’rollowe, aż po funky , jumpa, czy hity rockowe.
Nasza pierwsza płyta o podobno dość mocnym tytule, „Seta w ryja”, zebrała wiele pozytywnych recenzji. Pisano o nas w takich pismach, jak „Magazyn Gitarzysta”, czy „Twój Blues”. Zrobiło się o nas głośno na wszelakich portalach internetowych związanych z bluesem, grano nas w radiowej Trójce. Zewsząd spływały gratulacje i słowa uznania. Kariera płyty „Seta w ryja” nie zakończyła się jednak na gruncie polskim. Nasza muzyka dotarła aż za ocean, czyli tam, skąd blues się wywodzi. Amerykański magazyn „Blues Blast Magazine” nie skąpił pozytywnych recenzji, co zaowocowało tym, że można nas już usłyszeć w rozgłośniach radiowych w różnych zakątkach świata – nawet w Afryce!
Tytułowy przebój „Seta w ryja”, do którego nagraliśmy klip, został zaprezentowany także w najpopularniejszym serwisie informacyjnym Teleexpress, a Polskie Stowarzyszenie Bluesowe przyznało mu wyróżnienie, dzięki czemu znalazł się on w trzeciej już „Antologii Polskiego Bluesa”. To przerosło nasze najśmielsze oczekiwania. Znaleźliśmy się tam wśród takich muzyków, jak Tadeusz Nalepa, Józef Skrzek, Sławek Wierzcholski, Włodzimierz Nachorny, Adam Went, Ryszard "Skiba" Skibiński, Janusz Popławski, Leszek Winder, Andrzej Urny, Wojciech Karolak i wielu innych.

Toruński zespół Open Blues to zgrana grupa pięciu muzyków, którzy od lat profesjonalnie zajmują się tworzeniem muzyki bluesowej.

 

Krótka historia

Zespół spotkał się pierwszy raz w kwietniu 2008 roku. Było to Jam Session na urodzinach Sławka Wierzcholskiego w Toruńskiej Piwnicy Artystycznej. Granie do rana zaowocowało tym że zostaliśmy w TPArt i graliśmy tam przez jeden rok i osiem miesięcy w każdy wtorek. Po tym okresie przenieśliśmy się do toruńskiego klubu Lizard King gdzie graliśmy kolejne półtora roku raz w tygodniu organizując Jam Session. Przez ten okres przewinęło się na jam session wiele zespołów, takich jak: Republika, Kobranocka, Bogdan Hołowania, Sławek Wierzcholski, Józef Skrzek, a nawet muzycy słynnej amerykańskiej formacji Mofo Party Band. Na Jam Session dajemy szansę również młodym muzykom. Mogą oni wystąpić na profesjonalnej scenie z zawodowcami, wychwytujemy młode talenty muzyczne i staramy się im pomóc szlifując ich warsztat.

14 września 2010 roku w toruńskim klubie Lizard King, nagraliśmy materiał muzyczny, a 30 listopada 2010 roku ukazała się pierwsza nasza płyta pt. "Seta w ryja"


Na przełomie grudnia 2011 i stycznia 2012 nagraliśmy naszą drugą płytę pt. " Pięć Złotych". Oficjalna prezentacja płyty 28.01 2012 roku.

Rider

Nagłośnienie i oświetlenie stosownie do potrzeb Sali (podaję minimalne): -jeżeli sala mieści poniżej 200 słuchaczy wystarczy nagłośnienie wokalu, tzn. 2 mikrofony wokalne, podpięte do wzmacniacza mocy i kolumn głośnikowych. Posiadamy własne wzmacniacze instrumentalne. W sali do 200 osób perkusja nie wymaga nagłośnienia. W salach większych potrzebna jest transmisja, tzn. nagłośnienie 4 wzmacniaczy instrumentalnych, perkusji oraz co najmniej dwa odsłuchy dla wokalisty. Do nagłośnienia perkusji wystarczą 4 mikrofony i nie potrzeba perkusyjnych odsłuchów. Światła powinny nastrojowo ale jasno oświetlać scenę bez zbędnych błysków. Koncert plenerowy jak w dużych salach, wymaga tylko większej mocy wzmacniacza i głośników tzw. przodów i dwa do trzech monitorów odsłuchu.

rider open700

Skład zespołu

Wiesław Kryszewski- gitara


 wieslaw kryszewski

Wiesław Kryszewski, znakomity gitarzysta, wykładowca gitary w prywatnej szkole muzycznej. Muzyk sesyjny, który wiekokrotnie występował i nagrywał z Nocną Zmianą Bluesa, Banaszak & the Best, Side Efekt, Blues Power.

Przemek Łosoś- harminijka, śpiew

przemek losos

 

Przemek Łosoś, do niedawna wokalista i harmonijkarz zespołu Tortilla, z którą zjeździł całą polskę i zaśpiewał setki koncertów. Nuczyciel muzyki.

Igor Nowicki- insr. klawiszowe

igor nowicki

 

Igor Nowicki - pianista, aranżer, nauczyciel, absolwent Akademii Bydgoskiej im. Kazimierza Wielkiego. Porusza się w wielu nurtach szeroko pojętej muzyki rozrywkowej.
Ma na koncie udział w szeregu festiwali krajowych i zagranicznych.
Podejmował współpracę z takimi artystami jak: Irena Jarocka, Sławek Uniatowski, Sławek Wierzcholski.
Obecnie współpracuje m.in. z formacją R. R. Swing Orchestra, toruńskim zespołem "Strusie4" oraz Teatrem im. Wilama Horzycy.

Marcin Grabowski- bas

maciej grabowski grabi

Marcin Grabowski - Muzyk instrumentalista (kontrabas, gitara basowa) związany głównie ze środowiskiem jazzowym, choć współpracujący z artystami poruszającymi się w różnych nurtach muzycznych (m.in. swing, latin, country, blues, folk, jazz, pop, rock, funky, soul).
Do dorobku artystycznego należy zaliczyć kilkadziesiąt koncertów i występów festiwalowych w kraju i zagranicą: Jazz Jamboree, Jazz Forum Festiwal, Summer Jazz Festiwal w Pinneberg Niemcy, Festiwal International de Musique Universitaire w Belfort Francja, Festiwal wibrafonowy w Zurich, Klucz do Kariery, Rawa Blues Festiwal, Pomorska Jesień Jazzowa, Olsztyńskie Noce Bluesowe, Festiwal Big Bandowy w Nowym Tomyślu, Bydgoski Festiwal Bigbandowy. Wygrane festiwale jazzowe z zespołem Elektryfikator: I miejsce na Krokus Jazz Festiwal w Jeleniej Górze, I miejsce na Festiwalu Jazzowym w Olsztynie, udział w ścisłym finale Bielskiej Zadymki Jazzowej oraz Festiwalu Jazz nad Odrą; Wygrane festiwale z zespołem Fourth Floor: I miejsce na festiwalu Jazz nad Odrą, I miejsce na festiwalu Pomorska Jesień jazzowa, finalista Bielskiej Zadymki Jazzowej oraz Krokus Jazz Festiwalu w Jeleniej Górze.
Ponadto występy w klubach jazzowych m.in. Cotton Club (Hamburg), Blue Note (Poznaniu), Tygmont, Hybrydy (Warszawa), Loft, Krakauer Hous (Norymberga) oraz mnóstwo koncertów i występów w całej Europie.
Współpracował z takimi wykonawcami jak Krystyna Prońko, Grażyna Łobaszewska, Henryk Miśkiewicz, Waldemar Franczyk, Igor Nowicki, Rafał „Zwierzak” Zieliński, Jacek Piskorz, Daniel Moszczyński, Adam Wendt, Maciej Sikała, Bogdan Hołownia, Karol Szymanowski, Cezary Konrad, Marcin Gawdzis, Piotr Biskupski, Andrzej Zubek, Piotr Wrombel, Tobiasz Staniszewski, Grzegorz Daroń, Radosław Szarek, Jan Freicher, Dominik Rosłon, Jakub Kujawa, Sławek Wierzcholski, i in.

Grzegorz Minicz- perkusja

mina m1

 

Grzegorz Minicz, perkusista Nocnej Zmiany Bluesa. W roku 2005 został uznany przez czytelników kwartalnika "Twój Blues" za najlepszego  perkusistę bluesowego w Polsce. Nagrodzony również w 2007 roku przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Kazimierza Michała Ujazdowskiego, za Szczególne Zasługi w Upowszechnianiu Kultury.

Copyright © 2008 - 2012 WebAsystent
All rights reserved